У Ч Е Б Е Н П Л А Н
за провеждане на семинрни и практически занятия по темите :
1. Запознаване с усторйството и провеждане на астрономически наблюдения с 2-м телескон на НАО Рожен.
2. Звездна спектроскопия с решетъчен спектрограф.
изготвил: д-р Хараламби Марков, ст.н.с. ИА – БАН
1. 2-м телескоп на НАО Рожен – обща схема и особенности на реализацията. Оптична система Ritchey-Chretien. Система COUDE. Някои характеристики – фокусно разстояние, светосила, мащаб във фоколната равнина.
2. Монтировка на телескопа - основни възли. Предимство на екваториалната установка.
1. Метеорологични условия за започване на астрономически наблюдения. Безопасност на работата в подкуполното помещение - положение на обслужващата платформа(количката); проверка за разположение на допълнителната апаратура; аварийно затваряне на купола.
2. Команден пулт - основни групи бутони.
3. Пускане на системата – критични моменти. Аварийно изключване на системата.
4. Отваряне на купола, отваряне на предпазните клапи, извеждане на фокусния блок от неутрално положение, особенности при позициониране на телескопа и неговото положение.
5. Необходими елементи за точното позиционираве – звездно време, годишна прецесия на координатите на астрономическите обекти.
6. Насочване на телескопа – задаване на координати, стартиране на позициониране, контрол за насочване (регистри върху командния пулт). Часово водене. Използване на търсача за контрол върху полето.
1. Идея за астрофизични спектрални наблюдения – звездата като пример за излъчващо тяло. Разпределение на излъчването от звездата по честоти – идея за непрекъснатия спектър. Поглъщане и излъчване на енергия от атомите – идея за спектрална линия. Абсорбционни и емисионни линии в звездните спектри – фактори за тяхното образуване, интензитет и положение. Идея за спектрална класификация на звездите.
2. Как изследваме спектъра на едно излъчващо тяло на практика? Физическа основа за получаването разпределението на енергията(спектъра) на излъчващо тяло – дисперсия, дифракция и интерференция. Диспергиращи елементи – призма и решетка. Инструменти за разлагане на видимата светлина в спектър – идейна схема на спектрограф.
3. COUDE спектрографа на НАО Рожен. Как получаваме спектри на звезди на практика? Детайлно запознаване с компонентите на спектрографа.
4. Технически аспект на регистрацията на спектри - приемници на светлина. Кратко въведение в принципа на работа на CCD приемника. Какво значи калибровка на приемника? FLAT, OVERSCAN, ZERO изображения и тяхното получаване.
5. Калибровъчни процедури свързани със същността на спектралното изследване. Получаване на спектър за калибровка по дължина на вълната. Линиите в земната атмосфера(телурици) - фактор за зашумяване на спектъра на звездата. Идея за абсолютна спектрофотометрия.
6. Принципни моменти в цялостната обработка на спектъра. Запознаване с широкоизползван софтеур за обработка и анализ на астрономически наблюдения - IRAF.
7. Някои параметри на звездата като краен резултат от спектрофотометрията – лъчеви скорости, еквивалентни ширини, химически състав.
30. 06. 2008 г.